İzmit Çilingir Anahtar Hizmetleri
Anahtar Çilingir Hizmetleri
Hatipköy mah.enverpasa cad. No.8
İzmit/Kocaeli
yildiraykocaer@hotmail.com
0 507 122 2554

80’DEN FAZLA ÜLKEYE EĞLENCE İHRACATI

6.5.2022 

Eğlence sektörüne yönelik yüksek teknolojili sanal ve artırılmış gerçeklik programları, mekanik hareket simülatörleri üreten DOF Roboticsi ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şirketin geliştirdiği platformu test etti. Türkiyenin bu alanda iyi bir noktaya geldiğini vurgulayan Varank, Dünyanın eğlence sektöründe, ciddi üretim yapan firmalarımız var.” dedi.

İstanbulda şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcandan faaliyetlerine ilişkin bilgi alan Varank, sanal gerçeklik gözlüğü takarak DOF Roboticsin geliştirdiği platformu test etti.

Varank, ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, şirketin eğlence sektöründe mekaniği ve sanal gerçekliği birleştirerek yüksek teknolojili üretim yaparak ihraç ettiğini ifade etti.

DOF Roboticsin geliştirdiği ürünlerin tüm dünyada eğlence sektöründe tematik parklarda kullanılan bir teknoloji olduğuna işaret eden Varank, Burada firmamız kendi geliştirdiği, tasarladığı, bakanlığımızın desteklediği Ar-Ge merkezinde projelerini oluşturduğu ürünlerini üretiyor ve daha sonra dünyanın her tarafına ihraç ediyor.” diye konuştu.

Varank, özellikle animasyonun yaygınlaşmasıyla tüm dünyada eğlence sektörünün farklı bir boyuta taşınmaya başladığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

Artık gerçek hız treni diyebileceğimiz lunaparktaki eğlence aletlerinin sanalla birleştirilmiş, mekanik ama yüksek  teknolojili ve güvenlik standartları yüksek versiyonlarına insanlar çok daha kolay erişip deneyimleme imkanına sahip olabiliyorlar. Buradaki hız trenine Mustafa Bey ile birlikte bindik. Sanal gerçeklik gözlüklerimizi taktık, ilginç bir deneyim yaşadık. Giderken Uzak Doğuyu andıran özellikle çocukları ve gençleri daha çok heyecanlandıracak birtakım mücadeleleri de yapabileceğiniz bir versiyonu beraber denedik. Gökyüzünde uçarken etrafınızda döndüğünüzü, takla attığınızı hissediyorsunuz. Tabii bunu sadece gözlük vasıtasıyla, mekanik sistemlerin desteğiyle denemiş oluyorsunuz.”

KATMA DEĞERLİ ÜRETİMDE BÜYÜK İVME YAKALADIK 

Türkiyeyi katma değerli üretimle büyütmek isteyen bir iktidar olduklarını söyleyen Varank, özellikle Ar-Ge merkezleri ve teknoparkların gelişmesiyle mühendislerin, teknik personelin çok daha katma değerli ürünleri geliştirip üretmekte büyük bir ivme yakalamaya başladığını vurguladı.

Varank, yakın zamanda ziyaret ettikleri bir animasyon stüdyosunun da dünyanın her tarafına yaptıkları animasyonları sattıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

Bugün eğlence sektöründe DOF Robotics firmasının geliştirdiği kreatif ürünleri gördük. Dünyada eğlence, animasyon sektöründe lisans haklarına sahip büyük firmalar bu lisanslarını böyle bir şirkete kullandırıp dünyanın her tarafına eğlence aletlerinin satılmasına imkan veriyorlar. Dolayısıyla biz bir noktaya gelmişiz diyebiliyoruz. Bu alanda Türkiyede üretim yapan farklı firmalarımız da var. Eğlence sektöründe, su dünyasında ya da tematik parklar dediğimiz hız treni dünyasında ciddi üretim yapan firmalarımız var. DOF Roboticsin böyle bir kabiliyeti kendi kendine geliştirmiş, dünyadaki pazardan pay alıyor olması her zaman dile getirdiğimiz katma değerli üretimin en güzel örneklerinden biri.”

DEVLETİN VERDİĞİ İMKANLAR REEL SEKTÖRÜ TETİKLİYOR

Şirket bu üretimleri yaparken devletin de her aşamada desteklerle yanında olduğunu dile getiren Varank, şu ifadeleri kullandı:

Biz tüm sektörleri gerek TÜBİTAK gerek KOSGEB destekleriyle ya da firmaların kendi bünyeleri içinde açtıkları Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle desteklemeye devam ediyoruz. Eğer firmalarımız büyük yatırımlar yapacaksa yatırım teşvik sistemimiz devreye giriyor. Müteşebbisler bu işi kendileri başarıyor ama devletimizin onlara olan katkıları da yadsınamaz derecede. Bu firma yaklaşık 5 projeyi TÜBİTAK ile birlikte gerçekleştirmiş. Buradaki ürünlerin bir kısmının ilk geliştirilmesi TÜBİTAK projeleri sayesinde olmuş. Tabii ki devletin verdiği bu imkanların reel sektörü tetikliyor olması da aslında yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.”

Varank, DOF Roboticsin dünyada bu alanda ilk 3’ü zorlayan firmalardan biri olduğuna dikkati çekerek, Ama biz kendilerini birinci sırada görmek istiyoruz. Bu da yetmez, aynı işleri yapan çok daha fazla firmayı görmek istiyoruz. Eğlence dünyasında sanal gerçeklikle mekaniği birleştiren hangi ülke var dediklerinde biz Türkiyenin ilk akla gelmesini istiyoruz. Bunu da firmalarımız vasıtasıyla inşallah başaracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

80DEN FAZLA ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mertcan da ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ını ihraç ettiklerini ve 80den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ağırlıklı olarak ABD ile çalıştıklarının bilgisini veren Mertcan, pandemi nedeniyle ulaşamadıkları bölgelere de ihracatın gelecek dönemde artmasını beklediklerini vurguladı.

Mertcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının verdiği tüm desteklerden faydalanmaya çalıştıklarını ifade ederek, Bakan Varanka ziyareti için teşekkür etti.

DÜNYA EĞLENCE SEKTÖRÜNE TÜRK DAMGASI

İleri teknoloji sanal ve artırılmış gerçeklik, otonom robotlar, hareket simülatörleri ve etkileşimli VR oyunları gibi yüksek katma değerli robot ve yazılımlar geliştiren firma, ürün yelpazesinin yüzde 95ine karşılık gelen kısmını DOF Robotics markası ile dünyada 80den fazla ülkeye ihraç ediyor. ABDde düzenlenen dünyanın en büyük ve en önemli teknoloji fuarlarından, CES Las Vegas ve IAAPA Orlandoda ödüller alan firma, ABD ve Çin başta olmak üzere, Marvel Studios ve Universal Studios gibi dünyanın en çok ziyaret edilen tema parklarında yer alıyor. Firmanın son dönemdeki en önemli başarılarından biri de FELD Entertainment’ın dünyaca ünlü markası olan Monster Jamin (Canavar Kamyonlar) isim haklarını teknolojisi ile birleştirmiş olması.

 

Gönderen: journal
660 defa okundu 
 


Bilim-Teknoloji
TEKNOFEST Azerbaycan Başladı
FACEBOOK KULLANICI SAYISI 3 MİLYARA YAKLAŞTI
TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ TEKNOFEST AZERBAYCAN’DA HÜRKUŞ İLE NEFESLERİ KESECEK
İnternet Kullanımında Öznel İyi Oluş ve Psikolojik İyi Oluş
Başvurular Başladı, “Uzay Yolcusu” Bilim Misyonunu Yerine Getirecek

 

 
İzmit Çilingir Anahtar Hizmetleri - 0 507 122 2554